czwartek, 9 kwietnia 2020

Witamy online

Kochani Czytelnicy, skoro Wy nie możecie przyjść do nas, my postanowiliśmy odwiedzić Was :)
Pomimo zamkniętych drzwi, serce biblioteki wciąż bije i chociaż tęskni za czytelnikami, to ma się całkiem dobrze. Spójrzcie, jaka piękna, kolorowa i optymistyczna Pani Wiosna zawitała w nasze progi.

Skoro mowa o Wiośnie, to nie może zabraknąć naszych wiosennych, literackich rekomendacji.

Dzieci i Młodzież:

"Wiosna" Katarzyna Moryc
Wydawnictwo: AWM 
(wiek 4- 6 lat)
 
Wierszowana książka z dużą ilością wiosennych zagadek, rebusów oraz z przepięknymi ilustracjami autorstwa Małgorzaty Detner.

"Przewodnik prawdziwych tropicieli. Wiosna" Adam Wajrak
Wydawnictwo: Agora 
(wiek 7-9 lat)

Książka zawiera niemało tekstu, dlatego jest to pozycja dla starszych miłośników przyrody (7-9 lat). Pan Adam Wajrak zabiera młodego czytelnika nad polską Amazonkę, pomaga zaprzyjaźnić się z Bobrami, odkrywa sekretny świat podmokłych łąk, prowadzi po leśnych zakamarkach Puszczy Białowieskiej, jak również pokazuje co stało się ulubionym placem zabaw ptaków.

 "Szukanki"- książki obrazkowe
 (wiek 0-100 lat :) )

Jednym z najbardziej lubianych rodzajów książek są tak zwane "szukanki", czyli książki bez tekstu, gdzie historie układacie Wy! drodzy czytelnicy :)
"Rok w lesie" Emilia Dziubak, wyd. Nasza Księgarnia; "Wiosna na ulicy Czereśniowej" R.S. Berner, wyd. Dwie Siostry
"Jaki to miesiąc?" M. Strzembosz, wyd. Muchomor
  
"Wiosna Toli" Anna Włodarkiewicz
Wydawnictwo: Zielona Sowa
(wiek 4-7 lat)

Poniżej przedstawiamy ukochaną serię nie tylko dzieci, ich rodziców, ale i naszą- bibliotekarzy. Przepiękne ilustracje Oli Krzanowskiej, mądre, pełne ciepła opowieści o zwyczajnej polskiej rodzinie, gdzie główną bohaterką jest Tola.

"Mama Mu sprząta" J. T Wieslander
Wydawnictwo: Zakamarki 
(wiek 4-9 lat)

Kto jeszcze nie zna Mamy Mu i Pana Wrony, musi koniecznie chwycić za jedną z książek z tej serii. Szczególnie polecamy opowiadania występujące w dużym formacie (A4) bogato ilustrowane, gdyż postaci, które wyszły spod pędzla Svena Nordquvista (autora serii o Pettsonie i Findusie) są przezabawne, bardzo kolorowe i wspaniale oddają klimat panujący w opowiadaniu.

"Rok z Findusem" Svena Nordquvista
Wydawnictwo: Media Rodzina
(wiek 7-9 lat)
 
Kolejnym szwedzkim arcydziełem literatury dziecięcej jest seria o wszędobylskim, gadającym kocie Findusie i jego panu, zmęczonym, spokojnym staruszku Pettsonie. Autorem tekstu, jak i przezabawnych, szczegółowych ilustracji jest Sven Nordquvist, który zilustrował serię o Mamie Mu (patrz powyżej). "Rok z Findusem" to książka, w której rozdziały wyznaczają kolejne miesiące, a oprócz krótkich historyjek zawiera dużą ilość pomysłów do majsterkowania. Zadania do zmajstrowania nie są proste, więc książka przeznaczona jest dla starszych dzieci (7-9 lat). Idealna pozycja na wiosnę w kwarantannie ;)

"Wiosna w Bullerbyn" Astrid Lindgren
Wydawnictwo: Zakamarki
 (wiek 4-7 lat)

Książka składa się z krótkich opowiadań, których akcja dzieje się wiosną w Bullerbyn. Największą jej zaletą są przepiękne ilustracje, które zainteresują również małego czytelnika.


"Bajki o zwierzętach" Barbara Supeł
Wydawnictwo: Zielona Sowa
 (wiek 4-6 lat)

Opowiadania zgromadzone w zbiorze to sympatyczne, krótkie, wiosenne opowiastki o zwierzątkach.  Barbara Supeł ("mama" Stasia Pętelki i Jadzi) potrafi dostosować  słownictwo do wieku czytelnika, jednocześnie nie odbierając opowiadaniom uroku.

"Guziczek. Historie nie byle jakie" Katarzyna Zychla
Wydawnictwo: Skrzat
"Historyjki dla małych uszu" Joanna Wachowiak
Wydawnictwo: Bis

Obydwie książki pod wieloma względami są zbliżone do zbioru, o którym wspominaliśmy powyżej ("Bajki o zwierzętach"). Krótkie historyjki dotyczące zwierzątek, humor oraz przyjemny, spokojny nastrój charakteryzują obie pozycje.

Poniżej kolaż innych wiosennych pozycji wartych przeczytania oraz...


...nowość wydawnicza
"Wesoły Ryjek. Wiosna" Wojciech Widłak
Wydawnictwo: Media Rodzina
(wiek 4-6 lat)


Musimy też wspomnieć o kilku wiosennych książkach, które pomimo upływu lat wcale się nie starzeją. Może ktoś z Was wygrzebie je z czeluści swojej biblioteczki!  Warto poszukać :)


"O czym szumią wierzby" Kenneth Grahame
(wiek 8-10 lat)


"Opowiadania z Doliny Muminków" Tove Jansson
(wiek 7-9 lat)


"Razem ze słonkiem" Maria Kownacka
(tom 1"Przedwiośnie"; tom 2 "Wiosna")
(wiek 5-8 lat)

"Za żywopłotem" Maria Kownacka 
(dalsze losy Plastusia)
(wiek 5-7 lat)

"Zosia z ulicy Kociej" Agnieszka Tyszka
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
(wiek 8-12 lat)

Dla starszych czytelników, a dokładniej czytelniczek proponujemy serię książek o Zosi z ulicy Kociej. Zosia Wierzbowska to nastolatka, która pisze pamiętnik, a najbardziej lubi to robić siedząc na jabłoni. Ma młodszą siostrę Manię, która chodzi do przedszkola i często psoci. Na szczególną uwagę zasługują świetne ilustracje wplecione w tekst książki, co nadaje całości klimat prawdziwego pamiętnika. Na cykl o Zosi i jej zwariowanej rodzince składa się 11 tomów, a jeden z nich rozgrywa się właśnie wiosną.

"Ewolucja według Calpurnii Tate" (tom 1)
"Niezwykły świat Calpurnii Tate" (tom 2)
Jacqueline Kelly
Wydawnictwo: Dwie Siostry
(wiek 10-100 lat)

Seria o Calpurnii zasługuje na szczególną uwagę. Akcja książki rozgrywa się w XIX wieku i opowiada historię 11 letniej dziewczynki zafascynowanej światem przyrody. Powieść porusza niełatwe tematy, ale napisana jest w sposób lekki, często wzruszający, a czasem dowcipny. Piękny język, magiczne opisy i nastrój, który emanuje z książki powodują, że nikt nie pozostanie jej obojętny. 



Coś dla dorosłych:

"Polskie obrzędy i zwyczaje" Barbara Ogrodowska
Wydawnictwo: Muza

Wspaniała pozycja! Bogato ilustrowana zarówno starymi rycinami, ilustracjami, zdjęciami, jak i reprodukcjami malarstwa. Znajdziemy w niej stare i bardziej współczesne zwyczaje, wiersze, fragmenty piosenek i przyśpiewek. Tekst jest napisany przystępnie, podzielony na działy według pór roku. Jedna z najlepszych książek w tej tematyce.


"Opowieści z Dziedzinki" Simona Kossak
Wydawnictwo: Fundacja sąsiedzi.

To zbiór pięknie napisanych opowieści/gawęd dotyczących naszych rodzimych zwierząt. Książka podzielona jest na pory roku, dzięki czemu możemy kroczyć przez świat przyrody według ustalonego, naturalnego rytmu. Historie w niej zawarte, napisane są pięknym językiem w wartki sposób bez zbędnych dłużyzn.  Jedyny minus to czarno-białe fotografie. Mamy nadzieję, że pozycja doczeka się pięknego, albumowego wydania.
 

Poniżej kilka propozycji polecanych przez naszych czytelników:

Wiosna w fantastyce


Kryminalna wiosna


Kobieca wiosna

A jakie książki z wiosną w tle polecacie Wy? Czekamy na Wasze propozycje, piszcie w komentarzach.

 Bibliotekarki z Biblioteki Publicznej w Kórniku i Filii w Bninie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz