niedziela, 26 kwietnia 2020

Gry nawiązujące do literatury dziecięcej.

Każdy czytelnik, mały czy duży, zna to, mało przyjemne uczucie, kiedy kończy się czytać zajmującą książkę. Na szczęście są sposoby na złagodzenie żalu po zakończeniu wspaniałej lektury. Jednym z nich jest gra nawiązująca do przeczytanej książki.
Seria o Pettsonie i Findusie, "Tort urodzinowy"Sven Nordqvist. Wydawnictwo: Media Rodzina

Muminki
Story Cubes, Wydawnictwo: Rebel
Gra polega na rzucaniu 9 kostkami, a następnie opowiedzeniu historii zawierającej miejsca/ przedmioty/bohaterów, narysowane na kościach. Zabawa może idealnie zastąpić lub uatrakcyjnić wieczorne czytanie.

Poszukiwacze przygód. Emi i Tajny Klub Superdziewczyn.
W zestawie książka. Wydawnictwo: Wilga
Najbardziej znany model gry- rzucamy kostką i przesuwamy się po planszy o wskazaną ilość oczek. Po drodze mogą nas spotkać zarówno trudności jak i przyjemne przygody.  

Wyprawa po echo, echo...
Gra dwustronna. Wydawnictwo: Trefl
Na podstawie książek o Kubusiu Puchatku powstało wiele gier, puzzli i układanek. Gra "Wyprawa po echo, echo..." to propozycja edukacyjna. Zadania, które spotykamy na planszy uczą dzieci liczenia, spostrzegawczości, geometrii, kolorów. Plansza jest dwustronna, możemy zagrać w wersje zimową lub letnią. 

"Wakacje z Lassem i Mają" Martin Widmark
Książka z opowiadaniem detektywistycznym, na ostatnich stronach znajduje się gra planszowa.
Wydawnictwo: Zakamarki
Czy istnieją dzieci, które nie znają detektywów z Valleby? Słynna seria książek opowiadająca przygody Lassego i Mai doczekała się mini planszówki, którą możemy znaleźć na ostatniej stronie "Wakacji z Lassem i Mają". 

Gang Słodziaków. Urodziny.
Wydawnictwo: Trefl
Gra powstała w oparciu o serię książek Renaty Piątkowskiej "Gang Słodziaków". Planszówka zasługuje na szczególną uwagę ze względu na piękne ilustracje; ciekawe, przestrzenne drzewo, oraz na planszę, którą budujemy z ogromnych puzzli. Również pionki, przedstawiające książkowych bohaterów, wprowadzają gracza w literacki świat Słodziaków.

Kopciuszek
Wydawnictwo: Granna oraz Alexander
Postać Kopciuszka jest znana na całym świecie, dlatego nie dziwi fakt, że doczekała się nie jednej adaptacji, również w formie gier. 
Wydawnictwo Granna wypuściło na rynek przepięknie zilustrowaną (rysunki: Maciej Szymanowicz) grę kooperacyjną opartą na zasadach podobnych do "Memo".  
Natomiast firma Alexander wydała planszówkę, z prostymi zasadami, charakterystycznymi dla tego typu gier.



Potwory do szafy
Ilustracje: Maciej Szymanowicz, Wydawnictwo: Granna
Grę "Potwory do szafy" ilustrował Maciej Szymanowicz, natomiast rysunki do książki Amandy Noll-"Potrzebuję mojego potwora", wykonał McWilliam Howard. Podobieństwo między obiema pozycjami jest uderzające. Zarówno książka, jak i gra są wspaniałe! Bardzo polecamy.

Labyrinth Junior.
Wydawnictwo: Ravensburger
Gra nie jest oparta na konkretnej książce, ale zawiera elementy związane ze znanymi bajkami. Każdy z graczy otrzymuje karty z ilustracjami, do których musi dotrzeć. Nie jest to jednak takie proste, ponieważ ścieżki w labiryncie są zawiłe i wciąż się zmieniają. Kiedy graczowi uda się dostać do wylosowanego obrazka należy wyjaśnić z jaką książką kojarzy się dany przedmiot/ postać.

Śpiące Królewny
Wydawnictwo: Rebel
Wspaniała gra karciana, wymyślona przez 6-letnią Mirandę Evarts . W talii znajdziemy zabawne ilustracje przedstawiające: królewny, królewiczów, smoki, rycerzy, błaznów, magiczne napoje oraz różdżki. Gra w przyjemny sposób uczy dodawania.

Czarownica
Wydawnictwo: Schmid
Czarownica to gra oparta na zasadach "Chińczyka", jednak występuje w niej pewne utrudnienie, które diametralnie zmienia rozgrywkę. Wszystkie pionki zewnętrznie wyglądają tak samo, dopiero kiedy zajrzeć pod spód figur odkryjemy jakiego koloru jest poszczególna czarownica. Oczywiście grą rządzą szczegółowe zasady, kiedy i kto może sprawdzić kolor pionka. Planszówka przeznaczona jest zarówno dla przedszkolaków jak i osób dorosłych. Gwarantujemy, że podczas gry będzie bardzo dużo śmiechu. 
Motyw czarownic i ich tańca na Łysej Górze jest obecny w wielu książkach. Jedna z najbardziej znanych i lubianych pozycji o tej tematyce to "Malutka Czarownica" autorstwa Otfried Preussler.

Dixit
Wydawnictwo: Rebel
Gra wprawdzie nie odzwierciedla konkretnej pozycji literackiej, ale oparta jest na bajkowej wyobraźni, oraz fantazji. Rozgrywka Dixit to nic innego jak snucie magicznych opowieści, nawiązujących do ilustracji znajdujących się na kartach. Pięknie wydana, z dużą ilością dodatków, pobudza wyobraźnię i uczy wypowiedzi. Wiek sugerowany na opakowaniu to 8+, ale zachęcamy do grania nawet z 5-latkami.


Tablice magnetyczne typu: "Magnetic Playboard"
Amerykańska firma Eeboo wydała piękną serię magnetycznych tablic "Magnetic Playboard", które nawiązują do bajkowych postaci. Do dyspozycji mamy pusty dom/łąkę/ las itp. oraz magnesy: meble, zwierzątka, przedmioty. Tworząc magnetyczne historyjki, można wzorować się na literackich opowieściach Beatric Potter, oraz Jill Barklem, lub czerpać wyłącznie z własnej wyobraźni.

Poniżej więcej propozycji gier, wydanych na podstawie książek dla dzieci  :
"Basia. Łap kolory!". Wydawnictwo: Egmont
"Kicia Kocia. Memos". Wydawnictwo: Trefl
"Pucio" (różne). Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
"Urodziny Tappiego",
"Tappi i poziomkowa przygoda".
Wydawnictwo: Zielona Sowa
"Detektyw Pozytywka na tropie". Wydawnictwo: Nasza Księgarnia;
 "Mikołajek. Wielka bójka!". Wydawnictwo: TACTIC
"Misia i jej mali pacjenci". Wydawnictwo: Zielona Sowa

Bajkogry
Wydawnictwo: 2Pionki
Na koniec chcieliśmy wspomnieć o serii gier "Bajkogry" wydawnictwa 2Pionki wydanej w formie książek. Na temat tych pięknych gier rzetelny wpis (łącznie z filmikami) znajdziecie na stronie: Dzieci Przy Planszy.pl.



Gry planszowe DIY
Zachęcamy Was również do przygotowania własnych gier opartych na przeczytanych książkach. Stworzenie planszy, narysowanie, czy ulepienie z modeliny pionków, przedstawiających ulubionych bohaterów, to wspaniała zabawa dla całej rodziny.

Bibliotekarki z Biblioteki Publicznej w Kórniku i Filii w Bninie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz